Pijemo kakovostno vodo
Besedilo: Gorenjski glas / Danica Zavrl Žlebir / sobota, 30. marec 2019 / 19:19
Ob svetovnem dnevu voda so v Preddvoru priredili festival pitne vode, kjer so predstavili rezultate analize kakovosti vode iz 82 vodnih virov v sedmih občinah na območju Kamniško-Savinjskih Alp.
Preddvor – Festival pitne vode je potekal v okviru projekta Vodne zgodbe Kamniško-Savinjskih Alp (KSA), pri tem so sodelovale lokalne akcijske skupine s tega območja, Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj in Zavod za turizem Preddvor. Območje KSA je dobro obdarjeno z viri zdrave pitne vode, vodno bogastvo želijo promovirati tudi z namenom, da bi to bogastvo bolj cenili in ohranili za visoko kakovost življenja.
V Osnovni šoli Matije Valjavca v Preddvoru se je odvijal velik del vodne zgodbe ob 22. marcu, svetovnem dnevu voda, ko so pripravili tudi razstavo o tej temi in oddajo šolskega radia z branjem pripovedi in legend o vodi. Vse dopoldne pa sta potekala pokušina in ocenjevanje vode iz osmih vodnih virov z gorenjskega dela KSA. »Predstavljamo tudi izjemne rezultate analize kakovosti vode iz 82 vodnih virov na tem območju. Izkazalo se je, da je ta voda zelo kakovostna, danes pa jo najprej ocenjujejo otroci iz preddvorske šole, ki poskušajo devet različnih vzorcev vode in jo potem na anketnem lističu ocenijo,« je povedal Uroš Brankovič iz Centra za razvoj podeželja Kranj. Festivali pitne vode s poskušnjo in oceno, katera je najboljša, potekajo tudi po drugih krajih. Festival izvajajo tudi v občini Kamnik, kjer se je ta zgodba začela pred petnajstimi leti, med pobudniki pa je tudi Vido Kregar iz tamkajšnjega jamarskega kluba, tudi del ekipe, ki je zbirala vzorce vode za tokratni festival. »Lani smo opravili osem takih degustacij in zmagala je voda, ki je tudi po opravljenih analizah najbolj kakovostna,« pa dodaja Barbara Strajnar iz občine Kamnik.
Vodni »somelierji« so okušali vodo iz izvirov Belca, Ankova slatina z Jezerskega, Podlebelca v Kokri, iz domačega preddvorskega vodovoda, iz kamniškega vodovoda, Kamniške Bistrice, Malega vira in snoviškega toplega izvira. Zajeli so jo tisto jutro in je bila postrežena res povsem sveža. Festival pitne vode so zaokrožili z vodenim ogledom in spoznavanjem naravnih virov v občini Preddvor, in sicer izvira Bistrice v Novi vasi in Belce nad Bašljem. Na preddvorskem območju je tudi zajetje za vodovod, ki napaja Kranj in druge bližnje kraje. »V drugi fazi bi radi razvili turistične produkte in izvire opremili s skodelicami, da bi si našo kakovostno vodo lahko privoščili tudi obiskovalci teh krajev. To naravno dragocenost moramo varovati in jo hkrati ponuditi tudi drugim,« sklene Uroš Brankovič. Projekt Vodne zgodbe delno finanicira evropski sklad za razvoj podeželja.
Projekt sodelovanja »Vodne zgodbe Kamniško- Savinjskih Alp (KSA)« delno financira Evropska unija iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), pristop CLLD- izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v programskem obdobju 2014-2020.