S PROJEKTOM RANE EKRANA NAD DIGITALNO ZASVOJENOSTJO MLADINE IN OTROK
Projekt Rane ekrana naslavlja alarmanten problem digitalne zasvojenosti (DZ), ki se tudi v Sloveniji hitro in vidno širi med otroci in mladimi. Projekt je razvil temeljni program preprečevanja vzrokov digitalne zasvojenosti in v tem smislu preprečevanje vzrokov in zdravljenje njenih posledic.
V maju 2023 se je zaključili projekt RANE EKRANA, ki je potekal v okviru LAS Gorenjska košarica. Projekt je bil posvečen reševanju problematike digitalne zasvojenosti oz. neustrezne rabe digitalne tehnologije pri otrocih in mladostnikih (tako v preventivnem, kot tudi v kurativnem smislu). S sodelovanjem različnih ciljnih skupin in strokovnjakov so partnerji oblikovali orodja za celostno soočanje in reševanje urgentne problematike digitalne odvisnosti med otroki in mladino.
V projektu so sodelovali Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj, kot vodilni partner, Občina Tržič in Tomaž Mušič s.p., oblikovanje vizualnih komunikacij. Projekt v skupni vrednosti 74.400 EUR je sofinancirala Evropska unija iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj (pristop CLLD) – izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v programskem obdobju 2014-2020 in sicer 59.520 EUR (80%).
V projektu so oblikovali prvi Program za preventivo pred digitalno zasvojenostjo in za pridobivanje digitalnih kompetenc (medijske zrelosti), ki ga je Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Kranj in različnimi NVO na Gorenjskem, pripravil in pilotno izvedel v vseh občinah LAS Gorenjska košarica. Preventivni program je namenjen opolnomočenju otrok in mladine za digitalno kompetenco in pridobivanje konkretnih znanj in smernic za kvalitetno življenje ter poklicno orientacijo. Program krepi ustvarjalnost, spodbuja potenciale otrok in mladine in omogoča razvoj življenjskih in socialnih spretnosti.
Občina Tržič je prva občina v LAS Gorenjska košarica, ki je prepoznala pomembnost reševanja digitalnih zasvojenosti na nivoju regije in je v projektu odigrala pomembno vlogo pri izdelavi dveh temeljnih dokumentov, ki predstavljata osnovo/metodologijo in podlage za vzpostavitev Preventivnega in detoks (odtegnitvenega) centra za zdravljenje digitalne zasvojenosti (PDC). V sodelovanju z Matejem Lozarjem, medijskim svetovalcem, mrežo strokovnjakov iz različnih področij in ostalimi partnerji projekta je bil pripravljen temeljni dokument: »Vsebinska strokovna priprava za vzpostavitev preventivnega in detoks (odtegnitvenega) centra za preprečevanje in obravnavo neustrezne rabe digitalne tehnologije (PDC)«. V sodelovanju z Matejo Železnik, arhitektko in mrežo strokovnjakov ter partnerji projekta, pa je nastal še drugi dokument, ki služi kot prostorsko-tehnični temelj nadaljnjih korakov za vzpostavitev PDC v neposredni prihodnosti: »Strokovne tehnične podlage za vzpostavitev preventivnega in detoks (odtegnitvenega) centra za preprečevanje in obravnavo neustrezne rabe digitalne tehnologije (PDC)«. Oba razvita dokumenta predstavljata vsebinski in tehnični temelj za pripravo/vzpostavitev PDC v neposredni prihodnosti!
Ena od pomembnih nalog projekta je bila ozaveščanje o problematiki digitalne zasvojenosti med otroci in mladimi in potrebi po njenem reševanju, o čemer smo seznanjali širšo javnost oz. deležnike preko novih radijskih oddaj Zdrave veščine odraščanja, ki jih je Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj v sodelovanju z Radio Kranj pripravljal redno 1x tedensko, oblikovanimi usposabljanji za starše in skrbnike ter pripravljenim avdio-video predavanjem Vpliv elektronskih medijev na razvoj posameznika, še posebej otroka (Matej Lozar), mlade pa smo nagovarjali tudi preko ozaveščevalne fotografske razstave, ki je krožila po vseh občinah LAS Gorenjska košarica.
Izvedena je bila analiza stanja na področju digitalne zasvojenosti in odvisnosti med otroki in mladino v LAS gorenjska košarica s ciljem preventivnega delovanja in aktivnega reševanja pereče problematike in na podlagi analize je bil 21.4.2023 v Tržiču izveden Strokovni posvet z okroglo mizo s pregledom stanja in oblikovanimi izhodišči za naprej.
Več o projektu in vsi posnetki radijskih oddaj Zdrave veščine odraščanja: www.ctrp-kranj.si.
Vlasta Juršak, Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj. Fotografije in ostalo gradivo so iz arhiva projektnih partnerjev.
Operacijo Rane ekrana delno financira Evropska unija iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR), pristop CLLD – izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v programskem obdobju 2014-2020.
Vabljeni k prebiranju informacij o projektih CLLD 2014-2020 na spletni strani LAS Gorenjska košarica, pod zavihkom projekti.